ראשון - חמישי החל מ 8:00 - 18:00

*ניתן להשאיר הודעת וואטסאפ

ראשון - חמישי החל מ 8:00 - 18:00

ניתן להשאיר הודעת וואטסאפ

סוגי בדים

כותנה (Cotton)

מהבדים הנפוצים ביותר בעולם, עשוי מצמח הכותנה ומשמש לעשיית בגדים רבים, בעיקר בארצות החמות, משום שהוא סופג זיעה ולחות. לרוב, ייעשה בו שימוש לבגדים קלים, כלומר – בגדי קיץ, בגדים תחתונים וכדומה.

 
 
לבד (Felt)

לבד הוא בד שנוצר מדחיסה של צמר בחום גבוה, מה שאומר שהוא אינו ארוג וניתן לחיתוך בכל צורה שהיא,מבלי להיפרם. מצד שני, הלבד נוטה להתפורר לאחר תקופה מסוימת, בעיקר בהתחשב בתנאי הסביבה. הלבד אטום מאוד, ומשמש היום בעיקר לייצור כובעים, שמיכות ואפילו נעליים. כיום, הוא משמש גם לטובת ייצור בובות וגם לבידוד.

 
 
בד פליז (Fleece)

זהו בד יחסית 'צעיר', תוצר של תעשיית מחזור הפלסטיק אשר הולכת ותופסת תאוצה בעשורים האחרונים. הפליז הוא למעשה תוצר של סיבי פוליאסטר – החומר ממנו מורכבים בקבוקי שתייה מפלסטיק, למשל. בעזרת הפליז אפשר ליצור שמיכות, מעילים, חולצות ועוד.

 

קורדרוי (Corduroy)

זהו בד קטיפה או בד סינתטי מיוחד, אשר נטווה ונתפר בשיטה ספציפית, מה שמקנה לו את המראה הייחודי (פסים ארוכים לאורך כל הבד). נחשב לבד מחמם מאוד ולכן מיוצר בעיקר לטובת בגדים שונים (בעבר שימש לבגדי עבודה וכיום משמש בעיקר למעילים, מכנסיים וחצאיות). עם זאת, אפשר בהחלט 'לפגוש' בו ברהיטים וכדומה.

  
ג'ינס (Jeans)

בד הג'ינס הוא למעשה בד דנים – בד עשוי כותנה, שמקורו בעיר נים שבצרפת. הבד הזה נארג בצורה אחרת מבדי הכותנה הרגילים, מה שנותן לו את חוזקו הרב ואת העמידות הידועה שלו. הבד, לאחר אריגתו, נצבע בצבע המבוקש ויוצא לשוק. לכן, בכביסות הראשונות הוא עשוי להוריד צבע לא אחת.

  
תחרה (Lace)

למעשה, תחרה היא לא סוג של בד, אלא סוג של טכניקת אריגה, שבמסגרתה נוצרים אותם 'חורים' מעוצבים שנותנים לה את המראה המיוחד שלה. התחרה עשויה מכותנה, לרוב, אבל לעתים מייצרים אותה גם ממשי ואפילו מחוטים של זהב וכסף.

 
 
משי (Silk)

בד אשר מקורו בסין, עשוי מחלבון אותו מפיקה התולעת 'תוואי התהלוכה' (תולעת משי). זהו בד שטכניקת הייצור שלו עד היום לא ידועה במלואה, והיא נעשית על ידי אנשי מקצוע סיניים המתמחים בכך. זהו הבד הטבעי שנחשב לרך ולנעים ביותר והוא משמש לייצור בגדים יוקרתיים, וכן משמש לייצור סטים של מצעים, כיסויים יוקרתיים וכדומה.

 
 
פשתן (Flax)

עוד בד אשר מקורו בצומח. בטבע הוא מיוצר מצמח אשר שמו זהה. בעבר שימש לייצור מצעים בעיקר, אך היום ניתן למצוא גם לא מעט חליפות ובגדים רשמיים מבד פשתן. נחשב לבד שמתקמט בקלות, וניתן לניקוי רק בניקוי יבש.

  
מיקרופייבר (Microfiber)

בד סינתטי שנחשב לרך ונעים כמו משי, ולעתים אף יותר ממנו. לא משמש לביגוד, אלא בעיקר לצרכיי ניקיון וכדומה. מטליות, סמרטוטי רצפה וכדומה מיוצרים בהמוניהם מהבד הסינתטי הזה. נחשב קל לעבודה, משום שהוא דק מאוד.

 
 
צמר (Wool)

שם כולל לבדים אשר עשויים מפרוותן של חיות מסוימות (כבשים, עזים, קשמיר, אלפקה וכדומה). נחשב לבד שמתאים מאוד ליצירת בגדים מחממים ועבים, בשל תכונותיו הטבעיות. אפשר אף להכין בעזרתו בגדים אטומים למים, כמעט באופן הרמטי. משמש להכנת בגדים מחממים, אוהלים, שטיחים וכל אביזר אשר מיועד לחימום.

 
 
בד קשמיר (Cashmere wool)

מעין צמר אשר מופק גם הוא מעזים מחבל קשמיר, באזור צפון הודו. בניגוד לצמר ה'רגיל', בד הקשמיר עשוי חוטים דקים מאוד, הדקים ביותר מבין הבדים הטבעיים. הוא משמש לייצור בגדים מחממים ומבודדים, ומיוצר בכמויות מוגבלות מאוד, גם היום.

*התוכן נלקח מ Sew